737 MAX Updates

737 MAX UPDATES

Çalışanlarımızın Sesi

Yaşanan trajik 737 MAX kazaları tüm Boeing çalışanlarını derinden etkiledi.İşte ekimizden bazı arkadaşlarımızın bu konudaki düşünceleri ve 737 MAX'i bugüne kadar ki en güvenli uçak yapma taahhüdleri.

  4 Nisan 2019

  Boeing ailesi olarak yakın zamanda meydana gelen 737 MAX kazalarındaki can kaybından dolayı büyük üzüntü duymaktayız. Yaşanan bu trajediler aklımızdan çıkmıyor ve Lion Air Havayolları 610 sefer sayılı uçuş ve Etiyopya Havayolları 302 sefer sayılı uçuşun yolcularının ve mürettebatının yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. Şirket genelinde hepimiz yaşanılanların muazzam ağırlığını, hayatını kaybedenlerin ailelerinin ve yakınlarının yaşadığı acıyı paylaşıyoruz.

  Her iki kazaya yol açan olayların detayları ilgili devlet makamlarının nihai raporlarında açıklanacaktır. Ancak Etiyopya Havayolları 302 sefer sayılı uçuş kaza soruşturması ön raporunun açıklanmasıyla, her iki uçuşta da Manevra Karakteristikleri Takviye Sistemi’nin (MCAS) hatalı hücum açısı bilgisinden dolayı devreye girdiği açıkça görülmektedir

  Havacılık endüstrisinin geçmişine bakıldığında, çoğu kazanın bir olaylar zincirinin sonucu olarak meydana geldiği görülür. Şimdi yine benzer bir durumla karşı karşıyayız ve bu iki kazaya yol açan sebeplerden birini çözümleyebileceğimizi biliyoruz. Pilotların bize aktardığı üzere, MCAS fonksiyonunun hatalı girdiler yüzünden devreye girmesi pilotların üstlendiği yüksek iş yükünü daha da arttırmaktadır. Bunu kabul ediyoruz ve bu konuda ne yapmamız gerektiğini biliyoruz.

  Lion Air Havayolları kazasını takip eden ilk günlerde, en iyi mühendislerimizden ve teknik uzmanlarımızdan oluşan ekipleri Federal Havacılık Kurulu ve müşterilerimizle işbirliği içerisinde yılmaksızın çalışmak, Lion Air Havayolları 610 sefer sayılı uçuş ve Etiyopya Havayolları 302 sefer sayılı uçuş gibi kazaların bir daha gerçekleşmemesi için bir yazılım güncellemesini tamamlamak ve uygulamakla görevlendirdik.

  Yazılım güncellenmesinin doğru olması için geniş kapsamlı, disiplinli bir yaklaşımla çalışıyoruz ve acele etmiyoruz. Güncellemenin tamamlanmasına yaklaştık ve önümüzdeki haftalarda sertifikalandırılmasını ve dünya genelindeki 737 MAX filolarında uygulanmaya başlamasını umuyoruz. Uçuş yasağının müşterilerimiz olan havayolları şirketleri ve yolcuları üzerindeki etkilerinden dolayı üzüntü duyuyoruz

  Bu güncelleme, kazalardan sonra pilotların talep ettiği ilgili eğitim ve ek eğitim materyalleriyle birlikte, MCAS’ın tercih edilmeyen durumlarda devreye girme olasılığını ortadan kaldıracak ve MCAS’la ilgili kazaların bir daha asla gerçekleşmemesini sağlayacaktır.

  Boeing ailesi olarak müşterimiz olan havayolları şirketlerine  ve yolcularına uçuş açısından güvenli ve dünyanın dört bir yanındaki profesyonel ve işine gönül vermiş pilotlar tarafından güvenle uçurulabilecek uçaklar inşa ve teslim etmek bizim sorumluluğumuzdur. Boeing’in çalışmaları bunu amaçlamaktadır.

  737 MAX uçaklarının genel olarak güvenli olduğundan eminiz. Bu uçaklarla uçan herkes –bizim ailelerimiz ve yakınlarımız dahil olmak üzere yolcular, kabin ekipleri ve pilotlar – onlara sunabileceğimizin en iyisini hak etmektedir. MAX, MCAS fonksiyonuna yapılan yazılım değişiklerinden sonra uçuşa döndüğünde, gelmiş geçmiş en güvenli uçaklardan biri olacaktır.

  Daima hiçbir ödün vermeden güvenliği hedefledik ve her zaman hedefleyeceğiz. Bu, Boeing ailesi olarak kim olduğumuzun temelidir. Her zaman daha iyisini yapabileceğimizi biliyoruz. Ekibimiz küresel havacılık ve uzay endüstrisiyle ve toplumla iş birliği içinde uçuş güvenliğini daha da iyileştirmeye kararlıdır. Hepimiz, uçuş güvenliği için ortak bir sorumluluk duygusuyla hareket ediyoruz

  Bu büyük firmada geçirdiğim yıllar boyunca daha yürek burkan bir dönemden geçtiğimizi hatırlamıyorum. 30 yılı aşkın bir süre önce Boeing’de ilk çalışmaya başladığımda, etkileyici çalışanlarımızdan ilham almıştım. Şimdi de hayatlarını ve olağanüstü becerilerini dünyayı güvenli bir biçimde birbirine bağlamak, korumak, keşfetmek ve ona ilham vermek için adadıklarını görüyorum. Bu amaç ve misyon geçen yıllar boyunca daha da kuvvetlenerek artmıştır.

  Hayatların yaptığımız işe bağlı olduğunu biliyoruz, bu da en üst düzeyde tutarlılık ve mükemmeliyetle çalışmamızı zorunlu kılıyor. Göklerde yol alan en güvenli uçakları tasarlama, inşa etme ve destekleme sorumluluğunu, derin bir görev bilinciyle üstleniyoruz. Uçaklarımıza adım atan herkesin bize güvenmekte olduğunun bilincindeyiz

  Önümüzdeki haftalarda, aylarda müşterilerimizin ve havayolu kullanıcılarının güvenini tekrar tekrar kazanmak için hep birlikte, elimizden gelen her şeyi yapacağız.

  Bu kazaların dünya çapında yol açtığı acılardan duyduğumuz derin üzüntüyü bir kez daha belirtmek isteriz. Kazalarla ilgili yaşanan üzüntüyü içtenlikle paylaşıyoruz.

  Dennis Muilenburg signature

  Dennis Muilenburg
  Boeing Yönetim Kurulu Başkanı, Başkan ve CEO’su

  Güncellemeler

  737 MAX News Statements Latest Statements & Videos
  737 MAX Safety Visibilty Uçuş Güvenliği İçin Birlikte Çalışıyoruz
  737 MAX FAQs FAQ's and Media Contacts
  737 MAX Family Boeing 737 MAX Hakkında
  737 MAX Legacy Boeing 737 Ailesinin Mirası ve Gücü